pcela.mk
Април 26, 2017, 08:23:42 *
Добредојдовте Гостин. Ве молам пријавете се или зачленете се.

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија.
Новости:
 
   Почетна   Помош Пребарај Членови Пријавување Зачленување  
Страници: 1 2 [3] 4 5 6   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Набавка на сандаци  (Прочитана 44922 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
pcelarce
Гостин
« Одговор #60 пратена : Мај 02, 2009, 08:17:25 »

Zdravo
Edno prasanje
Probav samiot da si napravam sandaci kako sto predhodno napisav no nekao po geska otkao go sklopiv (roiste so dva polu nasatvka) go udriv metroto i vidov deka sum gi napravil za okolu 2 sm pogolemi od standardot. Odnosno standardnite ramki se kratki za 2 sm. Prasanjeto mi e dali da stavam samo lajsna na koja ke stojat ramkite ili moram celta razlika da ja poptpolnam, na pr. da stava dupla daska ili da stavam stirodur (vid na stiropor koj e mnogu pocvrst) ili dajte mi vie predlog.
pozdrav
Јас би ти препорачал да си направиш рамки според сандаците, или да ги скратиш сандаците затие 2 см д едната страна и повторно да ги склопиш. 
пс. од каде набави стирудир и по која цена пратими пп
Сочувана
Јане Крстески
0
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 14

Кошници: со кој тип на сандаци пчелари


« Одговор #61 пратена : Мај 02, 2009, 08:54:31 »

За жал доцна ги проверив мерките па сега да го растурам е доцна, веќе целиот е склопен со подна даска, со капак, збег и мрежа, така да таа варијанта ќе ја отфрлам за таа со рамки според сандакот може да размислам но сакав да го носам сандакот за во него да ми формираат ново семејство па се плашам таму да не има проблем со различниот стандарад. А што ќе се случи доколку ставам само лајсна за на незе да стојат стандардни рамки ??? Стиродур немам набавено мислев сега да купувам а за цената мислем дека околу три пати поскап од стиропорот со иста девбелина и 20 кг тежина но не сум сигурен, последен пат купував пред 2 години. Инаку помислив на стиродур бидеќи на итернет прочитав за еден пчелар од бившите ју држави веќе 2 втора годи пчелари во сандаци од стиродур и вели дека има одлични резултати
Сочувана
осогово
Гостин
« Одговор #62 пратена : Мај 02, 2009, 09:03:32 »

Дали ти претставува голема мака ако ги расклопиш, скратиш и повторно склопиш, можеби сега во моментот ќе изнајдеш некое решение но во иднина ќе претставува голем проблем бидејки нема да можеш да ги вклопиш со останатиот стандарден инвентар не заџабе е ,,стандард,,
Сочувана
sasho
Гостин
« Одговор #63 пратена : Мај 02, 2009, 09:16:45 »

Немој да расклопуваш, не чепкај ништо на сандакот. На подницата извади ги лајсните кои го поткреваат сандакот за 2цм. Со други зборови направи рамна подница а на плодиштето најдолу отвори отвор (должина 10цм и висина 1цм). Со рамна подница ќе ја нулираш разликата од 2 цм. Мојот кум пчелари со такви рамни подници и плодишта како твоето и тоа едно 20 години.
Сочувана
Горан Николовски
Пчелко
1500
******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 39
Локација: СК- над Радишани 380 мнв
Порака: 1524


Кошници: DB


WWW
« Одговор #64 пратена : Мај 02, 2009, 09:24:11 »

Zdravo
Edno prasanje
Probav samiot da si napravam sandaci kako sto predhodno napisav no nekao po geska otkao go sklopiv (roiste so dva polu nasatvka) go udriv metroto i vidov deka sum gi napravil za okolu 2 sm pogolemi od standardot. Odnosno standardnite ramki se kratki za 2 sm. Prasanjeto mi e dali da stavam samo lajsna na koja ke stojat ramkite ili moram celta razlika da ja poptpolnam, na pr. da stava dupla daska ili da stavam stirodur (vid na stiropor koj e mnogu pocvrst) ili dajte mi vie predlog.
pozdrav

Eден пријател со кого се советуваме кога ги купил роевите рамките биле стари и пократки за два до три сантими.Он го решил проблемот со приковување на шајчиња. Значи во чело на лајсната на која стојат рамките(сатоноша)заковај по две од двете страни шајки тројка,но не цели туку да останат по сантим незаковани и добиваш продолжување од два сантими.
 Понатака ако сакаш да ги ставиш во стандарден сандук само ги отковуваш.
 П.С: Мислам дека ме разбра,ако не кажи да се обидам друкче да ти објаснам.
Сочувана
Јане Крстески
0
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 14

Кошници: со кој тип на сандаци пчелари


« Одговор #65 пратена : Мај 03, 2009, 09:19:11 »

А што ќе се случи доколу ставам лајсна на која ќе стојат стандардни рамки а растојанието од ѕидот на сандакот до рамката е поголемо од она во стандарден сандак?
Она што мислам да го направам е да на задната страна од сандакот(спротивно од летот) ја ставам лајсната па пчелите веднаш после влегувањето и од страните може да се качуваат до рамките а се надевам дека разликата на една од страните (задната)нема да им пречи во нормалната работа. И дали во тој простор ќе почната да градат ново саке или нешто што ќе мене а и нив ќе им пречи во работата ?
Сочувана
sasho
Гостин
« Одговор #66 пратена : Мај 03, 2009, 02:13:36 »

Не те разбрав добро, јас мислев дека плодиштето е повисоко за 2 цм. Ако оставиш поголем простор од 7мм помеѓу ѕидот на сандакот и рамката, пчелите обавезно на тој простор ќе изградат саќе и ќе ја залепат рамката со ѕидот на сандакот.
Сочувана
Васко Карадаковски
2000
*******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 53
Локација: Битола, 600m н.в.
Порака: 2509


Кошници: DB, FA, RV


WWW
« Одговор #67 пратена : Мај 03, 2009, 02:27:50 »

Rasklopi go sandakot i skrati go, oti celo vreme ke si imas teskotii vo rabotata
Сочувана

Секое лошо за добро е, што и да е-ќе помине
Јане Крстески
0
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 14

Кошници: со кој тип на сандаци пчелари


« Одговор #68 пратена : Мај 03, 2009, 06:44:57 »

Знам дека вашите совети се најдобронамерни но откако целиот сандак е готов (со подница, капак, збег, мрежа, два полу наставка) по моментната димензија нема да го расклопувам туку вишокот простор ќе го пополнам со стиродур од 2см а рамките ќе стојат на лајсна со ширина од 2 см (колку и стиродурот) па се надевам дека се ќе биде во ред, а ако ве интересира како тоа ќе функционира во иднина ќе ви пишам на есен  Намигнување
Ви благодарам за советите
Сочувана
Васко Карадаковски
2000
*******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 53
Локација: Битола, 600m н.в.
Порака: 2509


Кошници: DB, FA, RV


WWW
« Одговор #69 пратена : Мај 04, 2009, 05:53:40 »

А медштата и тие ти се со истите димензии?
Сочувана

Секое лошо за добро е, што и да е-ќе помине
Јане Крстески
0
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 14

Кошници: со кој тип на сандаци пчелари


« Одговор #70 пратена : Мај 04, 2009, 08:05:17 »

Да, и медиштата се со иста димензија, прво ги скроив па после ги составивав, заборавив во пресметките да одбијам по 1 сантим за жлебовите и кога го измерив беше доцна, залепен, заштрафен, и исфарбан па бидејки ми се брзше направив и збег, мрежа, капак и подница се за да одговара на грешната димензија со надеж дека вишокот простор ќе го пополнам и внатре ќе собира стандардни рамки. Значи сега имам нестандарден сандак (комплет со две медишта) во кој планирам да става стандардни рамки.
Сочувана
nikolaw
Гостин
« Одговор #71 пратена : Мај 13, 2009, 07:26:03 »

Mi stigna sandakot od mogila od bitola. Daskite se celi vlazni i ispokriveni. Morav so dedomi da gi stavam so stegi na ramna podloga katastrofa izgledaat. ramkite se vaka zasegfa suvi ushte go nemam sklopeno shto da pravam?
Сочувана
sasho
Гостин
« Одговор #72 пратена : Мај 13, 2009, 08:05:50 »

Ако се искривиле даските тешко дека ќе ги исправиш. Тука помош нема.
Сочувана
Горан Николовски
Пчелко
1500
******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 39
Локација: СК- над Радишани 380 мнв
Порака: 1524


Кошници: DB


WWW
« Одговор #73 пратена : Мај 13, 2009, 09:28:51 »

Ако се искривиле даските тешко дека ќе ги исправиш. Тука помош нема.

Неги чекај да се исправат ,туку земи и одма склопиги,внимавај само на сандукот капакот и подницата не се толку страшни.Кога ке ги склопиш со холштрафови нареди ги еден над друг и со помос на два блока ке ги притиснеш да залепат убаво.Послем сушењето може ке ти се појави простор мегу даските на подницата,земи брусен кит и потполни ги пред да ги фарбаш,а кај капакот нема потреба зашто ке ставиш лим.
 
Сочувана
Слаѓан Спасовски
500
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 41
Локација: Kуманово ~325m н.в.
Порака: 742


Кошници: DB


« Одговор #74 пратена : Мај 13, 2009, 09:46:12 »

 јас , од искуство, кажувам дека доколку имаш машини најдобро е сам да си ги правиш сандаците,или да купиш готови (целосно склопени но тие се околу 50 евра)Иако јас имам купено еден целосно готов и склопен (за димензии) за две години почна да пука од страна, значи ако сам си ги правиш , претходно даските барем некој период да бидат сушени ( не ги изложувај директно на сонце) најарно е на таван (поткровје каде што има провев). Откако ќе бидат суви тогаш сечи ги и склопувај ги Смешко
Сочувана

Користи го медот како храна за да не го трошиш како лек
nikolaw
Гостин
« Одговор #75 пратена : Мај 13, 2009, 01:53:11 »

 :'( :'( :'( :'( :'(

ajdee ushte ova mi trebashe tama reshiv pcelar da stanam... mi se iskrivi sandakot nemozam da najdam roevi pceli vo okolina na skopje daj pomagajte.....
Сочувана
Varosanec
Гостин
« Одговор #76 пратена : Мај 13, 2009, 02:22:08 »

Prijatele mojot broj go imas na forumof javise jas imam sto ti dusa sakat
Сочувана
Огнен Петровски
100
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 36
Локација: Скопска Црна Гора, Св. Илија - 550m н.в.
Порака: 129


Кошници: ДБ-10, ДБ-12, ЛР


« Одговор #77 пратена : Мај 13, 2009, 04:54:49 »

и јас сакам роеви! многу сакам роеви Smiley има ли некој на форумов што продава роеви?
Сочувана
Миле Илијовски
100
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 23
Локација: Bitola, 570m н.в.
Порака: 342

Кошници: DB-10, DB-9


« Одговор #78 пратена : Мај 13, 2009, 07:52:45 »

Еден пчелар од битолско има за продавање 300 роеви .По 2000 денари ги продава .Можам да ви дадам број ,но не знам од кој дел на македонија сте
Сочувана
Тони Јосифоски
100
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 43
Локација: с.Куратица-Охрид (~1096m н.в.)
Порака: 320


Кошници:ЛР


« Одговор #79 пратена : Мај 14, 2009, 11:04:39 »

oса на колку рамки се ројојте пило и пчела.
Сочувана

помогни си сам,за и Господ да ти помогнит
nikolaw
Гостин
« Одговор #80 пратена : Мај 15, 2009, 01:28:40 »

oса на колку рамки се ројојте пило и пчела.

epa druze pomagajh ostanav bez pceli
Сочувана
nikolaw
Гостин
« Одговор #81 пратена : Мај 15, 2009, 01:29:18 »

и јас сакам роеви! многу сакам роеви Smiley има ли некој на форумов што продава роеви?


aj te molam daj mi go telefonot
pozdrav
Сочувана
Миле Илијовски
100
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 23
Локација: Bitola, 570m н.в.
Порака: 342

Кошници: DB-10, DB-9


« Одговор #82 пратена : Мај 15, 2009, 07:20:51 »

Brojot na pcelarot sto prodava roevi e 075-998-962 .No toj e pcelar od bitolsko ,od seloto srpci .Mozite so nego da se dogovorite kaj da se najdite samo ke vi treba da obezbedite transport i sekakva oprema. Jas denes bef da kupuvam i na samoto vleguvane vo pcelarnikot edno drustvo mu se izroi potoa ushte dve utre ke odam so prikolica da gi zemam.Toni ova ne se roevi praveni so delenje na edno drustvo ,taka da ne se od eden sandak 10 roevi tuku se prirodni roevi fateni vo sliva ,crnica i slicno.Roevite jas so gi kupiv denes ne bea slabi treba da imas sreka rojot da bidi prvak.Inaku roevite gi prodava po 2000 denari.Ako mozam da ti pomognam Nikola ti bidejki si od Skopje podobro bi bilo da si zemes kosarki i nego da mu dadesh kosharki prazni toj ke ti dade polni so pceli potoa skopje ke gi preterash vo sandaci.pozdrav
Сочувана
Тони Јосифоски
100
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 43
Локација: с.Куратица-Охрид (~1096m н.в.)
Порака: 320


Кошници:ЛР


« Одговор #83 пратена : Мај 15, 2009, 08:30:56 »

оса фала за информацијата но ми изгледа така ко по несигурно бидејќи при збирање матицата може да настрада ,или неоплодена да настрада ,а парите си ги дал.
Сочувана

помогни си сам,за и Господ да ти помогнит
Миле Илијовски
100
**
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 23
Локација: Bitola, 570m н.в.
Порака: 342

Кошници: DB-10, DB-9


« Одговор #84 пратена : Мај 15, 2009, 11:44:38 »

Toni zatoa jas denes gi napolnav sandacite utre ke gi zemam .Drushtvoto dokolku nema matica sto go kupif ke se vrati vo sandukot od kaj sto izbegalo.Ima sansi da nastrada maticata pri berenje na rojot no mnogu mali.Eden komsija mene mi prodavase roj na 2 ramki leglo 2 med edna sotna osnova za 2000 iljadi denari .Poveke mi se isplaka vaka kako sto napraviv.
Сочувана
pcelarce
Гостин
« Одговор #85 пратена : Мај 16, 2009, 03:02:03 »

Toni zatoa jas denes gi napolnav sandacite utre ke gi zemam .Drushtvoto dokolku nema matica sto go kupif ke se vrati vo sandukot od kaj sto izbegalo.Ima sansi da nastrada maticata pri berenje na rojot no mnogu mali.Eden komsija mene mi prodavase roj na 2 ramki leglo 2 med edna sotna osnova za 2000 iljadi denari .Poveke mi se isplaka vaka kako sto napraviv.
Јас мислам дека ова што го кажуваш ти е чист грабеж минатата година од апицентар во скопје кога се распрашував за ПАКЕТНИ РОЕВИ (рој без легли само пчели  и матица и с отежина од 1,2 кг )кошташе 1200 мкд или 600 мкд матицата и 600 мкд пчелите . а ти сега истото го купуваш по 2000 мкд и тоа без селектирана и обележана матица и без право на рефондирање на сретствата од 50% од страна на државата. Направи си математика и провери колку ти се исплатува
Нуклеусите се пласираат во Република Македонија.
     Значи од апицентар нудеа :
Нуклеусите се пласираат со 6 рамки (3 легло, 2 мед и 1 сотна основа) и целосна покриеност со пчели на истите. Нуклеусот има млада, селектирана и обележана матица, а истиот е спакуван во специјални пакети со неопходна вентилација.
       
        Нуклеусот е пропратен со следите неопходни документи:
        *  Матичен картон на матицата (педигре информација)
        * Уверение за ветеринарно-здравствена исправност
        * Упатство за воведување и користење на матиците и нуклеусите
        * Фискална сметка
        * Сметкопотврда и
        * Испратница
Сочувана
nikolaw
Гостин
« Одговор #86 пратена : Мај 16, 2009, 09:53:34 »

Prijatele mojot broj go imas na forumof javise jas imam sto ti dusa sakat
Aj te molam daj broj da ti se javam
Сочувана
Горан Николовски
Пчелко
1500
******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 39
Локација: СК- над Радишани 380 мнв
Порака: 1524


Кошници: DB


WWW
« Одговор #87 пратена : Мај 16, 2009, 08:28:23 »


[/quote]
 Јас мислам дека ова што го кажуваш ти е чист грабеж минатата година од апицентар во скопје кога се распрашував за ПАКЕТНИ РОЕВИ (рој без легли само пчели  и матица и с отежина од 1,2 кг )кошташе 1200 мкд или 600 мкд матицата и 600 мкд пчелите . а ти сега истото го купуваш по 2000 мкд и тоа без селектирана и обележана матица и без право на рефондирање на сретствата од 50% од страна на државата. Направи си математика и провери колку ти се исплатува
Нуклеусите се пласираат во Република Македонија.
     Значи од апицентар нудеа :
Нуклеусите се пласираат со 6 рамки (3 легло, 2 мед и 1 сотна основа) и целосна покриеност со пчели на истите. Нуклеусот има млада, селектирана и обележана матица, а истиот е спакуван во специјални пакети со неопходна вентилација.
       
        Нуклеусот е пропратен со следите неопходни документи:
        *  Матичен картон на матицата (педигре информација)
        * Уверение за ветеринарно-здравствена исправност
        * Упатство за воведување и користење на матиците и нуклеусите
        * Фискална сметка
        * Сметкопотврда и
        * Испратница
[/quote]
Во апицентар веке се завршени нарачките ,а нивната цена изнесуваше 2600 (

*Сите цени се со пресметан данок и без регрес од 50%)
Сочувана
nikolaw
Гостин
« Одговор #88 пратена : Мај 29, 2009, 12:04:47 »

Сега сум и јас официјално пцелар си купив цел сандак пцели од еденцовек во Скопје сега имам еден сандак лоциран под манастирот во нерези
и јас сум пчелар  Зеленко Зеленко Зеленко Зеленко
Сочувана
Васко Карадаковски
2000
*******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 53
Локација: Битола, 600m н.в.
Порака: 2509


Кошници: DB, FA, RV


WWW
« Одговор #89 пратена : Мај 29, 2009, 12:18:44 »

Со среќа и нека ти се множат. Добредојде во тимот  Зеленко
Сочувана

Секое лошо за добро е, што и да е-ќе помине
Страници: 1 2 [3] 4 5 6   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!