pcela.mk
Април 26, 2017, 08:23:23 *
Добредојдовте Гостин. Ве молам пријавете се или зачленете се.

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија.
Новости:
 
   Почетна   Помош Пребарај Членови Пријавување Зачленување  
Страници: 1 [2] 3 4 5   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: НОЗЕМОЗА  (Прочитана 34720 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
Васко Карадаковски
2000
*******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 53
Локација: Битола, 600m н.в.
Порака: 2509


Кошници: DB, FA, RV


WWW
« Одговор #30 пратена : Март 10, 2010, 01:01:09 »

Сашо јас би им препорачал на сите пчелари од годинава па натака кој нема жичана подница да си направи и да ужива.
Гарантирано е многу подобра од класичната, многу помалку боли глава и во зима и во лето  Зеленко Зеленко Зеленко
Taka e
Сочувана

Секое лошо за добро е, што и да е-ќе помине
pcelarce
Гостин
« Одговор #31 пратена : Март 10, 2010, 01:10:53 »

еве веке сме двајца кои ја потврдуваат предноста на антивароа подницата. Мегу другото и нема чистење на подницата  во пролет бидејки се пага долу.
Сочувана
sasho
Гостин
« Одговор #32 пратена : Март 10, 2010, 01:14:16 »

Така е Игоре
Сочувана
Васко Карадаковски
2000
*******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 53
Локација: Битола, 600m н.в.
Порака: 2509


Кошници: DB, FA, RV


WWW
« Одговор #33 пратена : Март 10, 2010, 01:24:51 »

еве веке сме двајца кои ја потврдуваат предноста на антивароа подницата. Мегу другото и нема чистење на подницата  во пролет бидејки се пага долу.
Добро не баш се.Мртвите пчели кои не можат да ги откачат од мрежата треба да се очистат.
Сочувана

Секое лошо за добро е, што и да е-ќе помине
pcelarce
Гостин
« Одговор #34 пратена : Март 10, 2010, 02:12:30 »

Добро не баш се.Мртвите пчели кои не можат да ги откачат од мрежата треба да се очистат.
Темава е за ноземоза но ајде повторно залутавме  Smiley
Сочувана
Марјан Петровски
500
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 51
Локација: Скопје (Селидбено пчеларење).
Порака: 575


Кошници: LR


« Одговор #35 пратена : Ноември 03, 2010, 10:17:16 »

Ovie denovi bev vo poseta po pokana od eden mlad pcelar sto ima 15 semejstva.
PCelite gi kupi prosla godina po cena od 2000 denari. i duri vadese med.Vo mesec JUNI pcelnite semejstva mu bea mnogu jaki , pa se mislese dali da pravi i novi roevi,no bidejki nemase mnogu iskustvo gi ostavi i ne gi forsirase vo novi roevi.
Koga pristignavme vo pcelarnikot ne doceka vistinski SOK ,vo 5 sandaci nemase niedna pcela ,na letoto imase ronki od vosok i mrrlji od med (imalo grabez),a koga otvorivme vo natre imase samo 2 ramki zatvoreno leglo mali krukcinja.Pceli nemase ni umreni na podnjacata ,sandacite prazni.Koga gi otvorivme ostanatite pcelni semejstva sto da vidime ,imase 2 ulici pcela so mali krukcinja zatvoreno leglo.Po moe viduvanje i tie pceli sigurno nema da prezimat ,zaguba 100%.

Ramkite bea mnogu cisti,sto smetam deka ne se raboti za NOZEMA APIS.
Moja konstatacija e deka mozebi e prisutna NOZEMA CERANA, imeno pcelite izletnici koga ke izletaat gubat orjentacija i ne se vrakaat vo sandacite.
Se javiv i kaj pcelarot od kaj gi kupil pcelnite semejstva i on mi kaza deka imal zaguba oklu 12 pcelni semejstva a isto taka bile mnogu jaki, no vo sandacite ne nasol ni edna pcela.

 Covekot napolno se razocara, a vleze so golem entuzijazam da vlozuva vo pcelarstvoto ,sandacite gi kupi novi,vrcalka nova i drugi raboti.
Me interesira dali nekoj kolega naisol na vakva pojava.
 
Сочувана
Владо Георгиев
Chika
0
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 53
Локација: Пчеларник во село Теово, 373m н.в.
Порака: 77


Кошници: ДБ/ЛР


« Одговор #36 пратена : Ноември 03, 2010, 11:35:45 »

Ovie denovi bev vo poseta po pokana od eden mlad pcelar sto ima 15 semejstva.
PCelite gi kupi prosla godina po cena od 2000 denari. i duri vadese med.Vo mesec JUNI pcelnite semejstva mu bea mnogu jaki , pa se mislese dali da pravi i novi roevi,no bidejki nemase mnogu iskustvo gi ostavi i ne gi forsirase vo novi roevi.Koga pristignavme vo pcelarnikot ne doceka vistinski SOK ,vo 5 sandaci nemase niedna pcela ,na letoto imase ronki od vosok i mrrlji od med (imalo grabez),a koga otvorivme vo natre imase samo 2 ramki zatvoreno leglo mali krukcinja.Pceli nemase ni umreni na podnjacata ,sandacite prazni.Koga gi otvorivme ostanatite pcelni semejstva sto da vidime ,imase 2 ulici pcela so mali krukcinja zatvoreno leglo.Po moe viduvanje i tie pceli sigurno nema da prezimat ,zaguba 100%.

 

Многу непријатни вести.
Малку ме чуди времето кога е вршен преглед, Ноември. Според мене грабежот и напуштањето на сандакот без борба на пчелите е знак на сериозна болест кај ограбеното друштво. Инаку годинава беше "погодна" токму за развој на болести кои поретко ги има кај нас, тешка пролет а крајот на летото многу сушно, се на се имаше 3 недели добро време барем кај мене кога моите пчели собраа доста мед.
Дали приметивте кај леглото што останало во напуштените сандаци појава на Амерички трулеж? Годинава следејки го форумов гледам дека е зачестена појава.
Но причини за заслабување на друштво и напуштање на сандакот има повеќе, вароа во големи размери, роење, Амерички гнилеж ...
Може да влијае и местоположбата на пчеларникот, близина на обработени повшини кои се запрашени или прскање со инсектициди...
За жал поставив повеке прашања одколку што одговорив на пораката...

Владо - Чика
Сочувана
Марјан Петровски
500
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 51
Локација: Скопје (Селидбено пчеларење).
Порака: 575


Кошници: LR


« Одговор #37 пратена : Ноември 03, 2010, 11:59:00 »

Ovie denovi bev vo poseta po pokana od eden mlad pcelar sto ima 15 semejstva.
PCelite gi kupi prosla godina po cena od 2000 denari. i duri vadese med.Vo mesec JUNI pcelnite semejstva mu bea mnogu jaki , pa se mislese dali da pravi i novi roevi,no bidejki nemase mnogu iskustvo gi ostavi i ne gi forsirase vo novi roevi.Koga pristignavme vo pcelarnikot ne doceka vistinski SOK ,vo 5 sandaci nemase niedna pcela ,na letoto imase ronki od vosok i mrrlji od med (imalo grabez),a koga otvorivme vo natre imase samo 2 ramki zatvoreno leglo mali krukcinja.Pceli nemase ni umreni na podnjacata ,sandacite prazni.Koga gi otvorivme ostanatite pcelni semejstva sto da vidime ,imase 2 ulici pcela so mali krukcinja zatvoreno leglo.Po moe viduvanje i tie pceli sigurno nema da prezimat ,zaguba 100%.

 

Дали приметивте кај леглото што останало во напуштените сандаци појава на Амерички трулеж?

Владо - Чика
Ne se raboti za americka trulez ,ne bea raspukani kapacite odnosno vlabnati nadole ,nemase neprijatna mirizba i pri vadenje na kuklata so skorce nemase rastegliva masa   odnosno na dnoto na kelijata ne vidov kasesta smesa .Kuklite se vadea so skorce lesno se gledase deka bea premrznati,odnosno legloto ne bese sareno.Kaj ameriskata trulez ima sareno leglo ,raspukani kelii , neprijatna mirizba i na dnoto kasesta smesa koja se rastegnuva .
Сочувана
Паланчански
Гостин
« Одговор #38 пратена : Ноември 04, 2010, 10:39:19 »

Ако куклите се здрави, тоа не е америчка трулеж. Може да биде преладено легло, но и некоја друга заразна болест.
Сочувана
Васко Карадаковски
2000
*******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 53
Локација: Битола, 600m н.в.
Порака: 2509


Кошници: DB, FA, RV


WWW
« Одговор #39 пратена : Ноември 04, 2010, 02:22:00 »

Една од причините за напуштање на сандакот можи да биди и преголема заразеност од вароа. Пред неколку години едно друштво го напушти сандакот и го најдов на 2-3м од сандакот во тревата. За среќа тука беше и матицата па со мала помош (појачување со пчели) успеав да го спасам.
Сочувана

Секое лошо за добро е, што и да е-ќе помине
Драги Павлов
1500
******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 60
Локација: Дошница кај Демир Капија 178 мнв
Порака: 1744


Кошници: ЛР, ФА, РВ


« Одговор #40 пратена : Ноември 06, 2010, 06:35:24 »

Против ноземоза освен КАС 81 пред 10-тина години, не сум користел препарати, што не значи дека сум ја немал.
Оваа есен иако со задоцнување поради дождот, пред неколку дена употребив алкохолен раствор од пелин.
Наредниот ден, кога проверив, као да не пробале од сирупот, па помислив дека нема да го земат.
Денеска, пријатно се изненадив кога ги видов сите хранилки суви.
Отворив и неколку друштва, легло немаше. 
Сочувана
Васко Карадаковски
2000
*******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 53
Локација: Битола, 600m н.в.
Порака: 2509


Кошници: DB, FA, RV


WWW
« Одговор #41 пратена : Ноември 08, 2010, 09:04:43 »

Против ноземоза освен КАС 81 пред 10-тина години, не сум користел препарати, што не значи дека сум ја немал.
Оваа есен иако со задоцнување поради дождот, пред неколку дена употребив алкохолен раствор од пелин.
Наредниот ден, кога проверив, као да не пробале од сирупот, па помислив дека нема да го земат.
Денеска, пријатно се изненадив кога ги видов сите хранилки суви.
Отворив и неколку друштва, легло немаше. 
Каков однос е алкохолот со пелинот, колку процентен алкохол и дали пелинот е со цвет или лисја. Колку време треба да стои растворот.
Напиши малку поопширно
Сочувана

Секое лошо за добро е, што и да е-ќе помине
valon
Гостин
« Одговор #42 пратена : Ноември 08, 2010, 09:20:08 »

Каков однос е алкохолот со пелинот, колку процентен алкохол и дали пелинот е со цвет или лисја. Колку време треба да стои растворот.
Напиши малку поопширно

  Се користи 40% алкохол. Имено садот (шише...) во кој се прави екстрактот прво се пополнува со исецкан и исушен пелин и потоа истиот се полни со алкохол и се остава да екстрахира. 
 
  Очекувам и Драги да даде одговор.
Сочувана
Паланчански
Гостин
« Одговор #43 пратена : Ноември 08, 2010, 11:01:52 »

Уште да знаеме колкава е ефикасноста на овој лек.
Кај мене има две врсти на пелин, па не знам кој е препорачлив.
Сочувана
valon
Гостин
« Одговор #44 пратена : Ноември 08, 2010, 11:25:17 »

Уште да знаеме колкава е ефикасноста на овој лек.
Кај мене има две врсти на пелин, па не знам кој е препорачлив.

  Имаш слики на форумот.

  Инаку јас за прв пат ова година сум користик KAS-81, па ќе ги видиме резултатите.
Сочувана
Драги Павлов
1500
******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 60
Локација: Дошница кај Демир Капија 178 мнв
Порака: 1744


Кошници: ЛР, ФА, РВ


« Одговор #45 пратена : Ноември 08, 2010, 06:53:49 »


Каков однос е алкохолот со пелинот, колку процентен алкохол и дали пелинот е со цвет или лисја. Колку време треба да стои растворот.
Напиши малку поопширно
[/quote]
Слично како за КАС 81 се препорачува да се стави млад пелин (кога е во развој) борови папки, и 80-90% пелин во цвет.
Јас немав млад пелин, па ставив од другиот и суви борови папки.
А алкохол, па најблиску до препорачаниот % е домашната ракија, иако нешто појака.
Треба да стои 20-тина дена со мешање.
Сочувана
Паланчански
Гостин
« Одговор #46 пратена : Ноември 10, 2010, 10:32:44 »

Уште да знаеме колкава е ефикасноста на овој лек.
Кај мене има две врсти на пелин, па не знам кој е препорачлив.

  Имаш слики на форумот.

  Инаку јас за прв пат ова година сум користик KAS-81, па ќе ги видиме резултатите.
Ако сакаш да ги видиш резултатите, треба да имаш контролна група на семејства.
Сочувана
Васко Карадаковски
2000
*******
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 53
Локација: Битола, 600m н.в.
Порака: 2509


Кошници: DB, FA, RV


WWW
« Одговор #47 пратена : Ноември 26, 2010, 05:20:02 »

Ако сепак се одлучите да додавате погачи, тогаш потрудете се тие да имаат во себе лук, или што друго се става против НОЗЕМОЗА, бидеќи има индиции дека е доста распространета оваа година.
Сочувана

Секое лошо за добро е, што и да е-ќе помине
valon
Гостин
« Одговор #48 пратена : Јануари 21, 2011, 02:34:39 »

Сите постови за поморот на пчелите се преместени во нова тема овде
« Последна промена: Јануари 21, 2011, 02:37:03 од Valon Mustafi » Сочувана
Виктор Коцевски
1000
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 37
Локација: СОЊЕ, 630m н.в.
Порака: 1101


Кошници: LR


« Одговор #49 пратена : Јануари 31, 2011, 03:32:12 »

Јас погачи без лук и нозецит не правам без разлика дали се пролетни -збогатени или зимски -шекерни
Сочувана
Марјан Петровски
500
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 51
Локација: Скопје (Селидбено пчеларење).
Порака: 575


Кошници: LR


« Одговор #50 пратена : Март 14, 2011, 02:01:39 »

Лек против нозема - НИКОЛА ВУЧИНАЦ-СУБОТИЦА -- превземено од Српскиот форум
-Spremanje leka:  
U veću posudu 12 do 15 litara naspete i dodate:
1. Alkohol 96%                                           5 litara
2. Voda  destilovana                                   5 litara
3. Žalfija (salvija oficinalis) usitnjena -list    1 kg.
4. Vresak (satureja montana) list                 0,3 kg (rtanjski  caj)
Poklopi se i drži 7-10 dana, nakon čega se ekstrat procedi i čuva do upotrebe.
Ekstrat spremam svake godine u jesen OBAVEZNO i u proleće, i koristim ga kao preventivu. Dodajem ga u sirup i to 0,5 do 1 litar na 50 litara sirupa.
Svako društvo u jesen ( do kraja Septembra) dobije po 3 litre lekovitog sirupa.
Sirup za jesen  spremam u kombinaciji 5:3 (šećer:voda) ili na 50 kg šećera dodam 30 litara vrele vode. Ovo treba brzo i dobro izmešati dok je još vruće da se sav šećer rastopi.
Ovo radim u plastičnoj posudi koju proizvodi Nova Varoš (60 litara) na koju sam ugradio slavinu. Zatim dok je još sirup topal dodam 1 litar ekstrata i dobro izmešam. Ovo je jesenja koncentracija, koja je pokazala odlične rezultate.
Još dok je sirup topal dodajemo ga u hranilice svaku veče po 1 litar.
Neophodno je da svaka zajednica dobije po 3 litre ovog lekovitog sirupa. Ako nekoj zajednici nedostaje i 7-8 kg hrane slobodno možete da joj dodate 7-8 litara ovog lekovitog sirupa.
Za proleće opet kao preventivu koristim lekoviti sirup koji spremam u drugom odnosu šećer:voda gde sada dodajem 0.5 litara ekstrata na 50 litara sirupa.
Kad krene značajniji unos polena krećemo i sa prihranjivanjem lekovitim sirupom. Svako društvo dobija po 3 litre sirupa ili dva puta nedeljno-sedmično po pola litre. Znači tri sedmice po 1 litar. Ako se doda nekom društvu koje je ostalo bez hrane i mnogo veća količina ovo lekovitog sirupa, pčele će ga rado uzimati i nećete ništa pogrešiti.
Ukoliko ovako radite sigurno nećete imati obolelih društava a ako ste već imali obolela društva od nozemoze pa se u proleće ponovo primetite znake nozemoze onda je neophodno preprskati kao što sam već pominjao kompletnu zajednicu sa razblaženim rastvorom ekstrata.
Ovo je prvi put da javno objavljujem moj kompletan, jednostavan i izuzetno uspešan način borbe protiv nozemoze i varoatoze i toplo ga preporučujem svim pčelarima.

Следна порака: [time]нед, 13 мар 2011 19:12:01 GMT+6[/time]
Што вели за истиот лек Војо Брштина-
-U veću posudu 12 do 15 litara naspete i dodate:
1. Alkohol 96%                                           5 litara
2. Voda  destilovana                                   5 litara
3. Žalfija (salvija oficinalis) usitnjena -list    1 kg.
4. Vresak (satureja montana) list                 0,3 kg
Poklopi se i drži 7-10 dana, nakon čega se ekstrat procedi i čuva do upotrebe.
Ekstrat spremam svake godine u jesen OBAVEZNO i u proleće, i koristim ga kao preventivu. Dodajem ga u sirup i to 0,5 do 1 litar na 50 litara sirupa.
Svako društvo u jesen ( do kraja Septembra) dobije po 3 litre lekovitog sirupa.
Sirup za jesen  spremam u kombinaciji 5:3 (šećer:voda) ili na 50 kg šećera dodam 30 litara vrele vode. Ovo treba brzo i dobro izmešati dok je još vruće da se sav šećer rastopi.
Ovo radim u plastičnoj posudi koju proizvodi Nova Varoš (60 litara) na koju sam ugradio slavinu. Zatim dok je još sirup topal dodam 1 litar ekstrata i dobro izmešam. Ovo je jesenja koncentracija, koja je pokazala odlične rezultate.
Još dok je sirup topal dodajemo ga u hranilice svaku veče po 1 litar.
Neophodno je da svaka zajednica dobije po 3 litre ovog lekovitog sirupa. Ako nekoj zajednici nedostaje i 7-8 kg hrane slobodno možete da joj dodate 7-8 litara ovog lekovitog sirupa.
Za proleće opet kao preventivu koristim lekoviti sirup koji spremam u drugom odnosu šećer:voda gde sada dodajem 0.5 litara ekstrata na 50 litara sirupa.
Kad krene značajniji unos polena krećemo i sa prihranjivanjem lekovitim sirupom. Svako društvo dobija po 3 litre sirupa ili dva puta nedeljno-sedmično po pola litre. Znači tri sedmice po 1 litar. Ako se doda nekom društvu koje je ostalo bez hrane i mnogo veća količina ovo lekovitog sirupa, pčele će ga rado uzimati i nećete ništa pogrešiti.
Ukoliko ovako radite sigurno nećete imati obolelih društava a ako ste već imali obolela društva od nozemoze pa se u proleće ponovo primetite znake nozemoze onda je neophodno preprskati kao što sam već pominjao kompletnu zajednicu sa razblaženim rastvorom ekstrata.
Ovo je prvi put da javno objavljujem moj kompletan, jednostavan i izuzetno uspešan način borbe protiv nozemoze i varoatoze i toplo ga preporučujem svim pčelarima. Nažalost u prethodnim godinama, očekivao sam da moja rešenja budu opisana u časopisu Pčelar a kako mi nije bilo omogućeno objavljivanje tekstova o košnicama tako nisam imao ni volje da pišem o ovim mojim receptima i rešenjima u borbi protiv nozemoze. Mislim da je blokada objavljivanja mojih tekstova koja je trajala više godina nanela veliku štetu pčelarstvu i da takvu praksu trebamo prekinuti i što pre zaboraviti.
Nadam se da će se neko dosetiti da bi bilo korisno ovaj post-dopis-tekst objaviti  i u časopisu Pčelar, pa ga time predočiti i ostalim pčelarima. Posebno ako se zna da internet nije dostupan ogromnom broju pčelara. Voleo bih da se niko ne povredi kritikom i da se shvati dobronamernost kritike, koja je neophodna u cilju prosperitetnijeg pčelarenja i boljeg informisanja svih nas. Pozdrav.              
« Последна промена: Март 14, 2011, 02:13:45 од Марјан Петровски » Сочувана
Виктор Ноев
0
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 35
Локација: Пробиштип, ~580m н.в.
Порака: 56

Кошници: LR


« Одговор #51 пратена : Јуни 27, 2011, 08:17:19 »

дали се врши третман против ноземоза во септември
Сочувана
valon
Гостин
« Одговор #52 пратена : Јуни 27, 2011, 08:43:31 »

дали се врши третман против ноземоза во септември

  Да Виктор.
Сочувана
Благоја Конески
800
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 59
Локација: Скопје
Порака: 956


с.Брест, М.Брод /750 m н.в Кошници: ЛР, ДБ


« Одговор #53 пратена : Јуни 27, 2011, 12:33:44 »

дали се врши третман против ноземоза во септември

Јас за ноземозата го користам препаратот КАС-81 со есенската прихрана која планирам да заврши најдоцна до 15 септември.
Сочувана

Нема пчели кои произведуваат лош мед, лошиот мед е резултат на лошиот пчелар.
pcelarce
Гостин
« Одговор #54 пратена : Јуни 27, 2011, 11:55:58 »

Јас како почетник користев нозецид и давав доста пари за него. Потоа зедов Јод(повидон 10 %) и на крај не им давам ништо. А резултатите се исти како кога сум им давал и увидов дека само ги трујам пчелите.
 Но сепак забележав дека добро реагираат на вода во која има ставено млку јод(1мл јод на 1л вода) ги смирува. Секако ова се користи при првите пролетни прегледи никако кога е медобер.
Сочувана
Благоја Конески
800
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 59
Локација: Скопје
Порака: 956


с.Брест, М.Брод /750 m н.в Кошници: ЛР, ДБ


« Одговор #55 пратена : Јуни 28, 2011, 08:14:53 »

И јас оваа пролет бидејќи на едно пчелно семејство забележав траги на ноземоза, употребив Повидон јод 10% при што состојбата веднаш се смири, па пота истата постапка ја повторив кај сите пчелни семејства.
Сочувана

Нема пчели кои произведуваат лош мед, лошиот мед е резултат на лошиот пчелар.
Виктор Коцевски
1000
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 37
Локација: СОЊЕ, 630m н.в.
Порака: 1101


Кошници: LR


« Одговор #56 пратена : Јуни 28, 2011, 09:33:16 »

Јас сеуште го користам нозецитот во август во сирупот како превентива и во погачите на пролет
Сочувана
Марјан Петровски
500
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 51
Локација: Скопје (Селидбено пчеларење).
Порака: 575


Кошници: LR


« Одговор #57 пратена : Септември 04, 2011, 12:23:43 »

Mnogu potrebno sto treba da se napravi naredniot period za preventiva protiv  nozemata ,protiv krecno leglo i dezinfekcija vo vnatresnosta na sandakot i pcelite
Potrebno e 15 ml medicinski jod за dezinfekcija na rani (POVIDON JOD),da se pomesa vo 5 l destilirana voda.
Rastvorot go mesame vo spricalka i gi prskame vnatresnosta na kosnicata i pcelite.
Za pcelite da ja lizat ovaa smesa ne e loso malce da se rastvori i seker taka da ke se izvrsi dezinfekcija i na samite pceli.Koj stava sirup vo hranilka obavezno po 1o kapki vo litar sirup kako preventiva.
Ova e porebno da se napravi 4 -5 pati na 7 dena.
Moze i da ne se podigaat ramkite ,samo da se prskaa satonosite odozgora i vnartesnosta na poklopnata daska i so nakoso podiganje na teloto i od dolnata strana.
« Последна промена: Септември 04, 2011, 01:25:46 од Марјан Петровски » Сочувана
Васко Митрески
500
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 44
Локација: с.Велгошти Охрид 788 m.n.v.
Порака: 551


Кошници: LR


« Одговор #58 пратена : Септември 04, 2011, 12:44:28 »

Точно така.И не купувајте го препаратот НОЗЕЦИД пошто по состав е исто како и ПОВИДОНОТ само што е пет пати поскап од него, барем јас толку го купив, ама не видов дека по состав е јод.
Сочувана
Никола Симитчиев
Симит
3000
********
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Маж
Години: 57
Локација: Демир Капија, ~120m н.в.
Порака: 3364


Кошници: Повеќе типови, главно комбинација LR - FA


« Одговор #59 пратена : Септември 04, 2011, 08:20:32 »

Mnogu potrebno sto treba da se napravi naredniot period za preventiva protiv  nozemata ,protiv krecno leglo i dezinfekcija vo vnatresnosta na sandakot i pcelite
Potrebno e 15 ml medicinski jod за dezinfekcija na rani (POVIDON JOD),da se pomesa vo 5 l destilirana voda.
Rastvorot go mesame vo spricalka i gi prskame vnatresnosta na kosnicata i pcelite.
Za pcelite da ja lizat ovaa smesa ne e loso malce da se rastvori i seker taka da ke se izvrsi dezinfekcija i na samite pceli.Koj stava sirup vo hranilka obavezno po 1o kapki vo litar sirup kako preventiva.
Ova e porebno da se napravi 4 -5 pati na 7 dena.
Moze i da ne se podigaat ramkite ,samo da se prskaa satonosite odozgora i vnartesnosta na poklopnata daska i so nakoso podiganje na teloto i od dolnata strana.
Марјан со сета почит и молим те немој да ми се налутиш барем ти.Превентива со јод да но во растворот доколку се прска никако шекер или мед зборувам за овој период за да не се предизвика грабеж.Поздрав
Сочувана

Тој што многу попува Одлично
Страници: 1 [2] 3 4 5   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!